Porady

DSC01532Jak często należy wykonywać okresowe badanie techniczne pojazdu osobowego?
Pierwsze badanie techniczne pojazdu osobowego należy wykonać przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Kolejne badanie musi zostać wykonane nie później niż 5 lat od dnia pierwszej rejestracji a więc nie później niż 2 lata od poprzedniego badania. Wszystkie kolejne badania należy wykonywać co rok.

Czy ceny badań technicznych są inne w różnych stacjach kontroli pojazdów?
Nie. Ceny badań technicznych są jednakowe w każdej stacji kontroli pojazdów na terenie całej Polski. Ceny badań technicznych określone są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Szczegółowy cennik usług dostępny na stronie Cennik.

Czy okresowe badanie techniczne należy wykonać w miejscu rejestracji pojazdu?
Okresowe badanie techniczne pojazdu może zostać wykonane w dowolnej stacji kontroli pojazdów na terenie całego kraju.

Jakie są konsekwencje jazdy pojazdem z nieaktualnym badaniem diagnostycznym?
Bez wpisu stwierdzającego ważność badania technicznego pojazdu podczas rutynowej kontroli drogowej dowód rejestracyjny pojazdu zostaje zatrzymany. Dalsza jazda jest niemożliwa. Ponadto w przypadku kolizji drogowej bez ważnego badania technicznego naszego pojazdu najczęściej nie otrzymamy odszkodowania z AC od ubezpieczyciela.

Co zrobić gdy pojazd nie przejdzie badania technicznego?
W przypadku stwierdzenia usterek pojazdu które uniemożliwiają wydanie pozytywnego wyniku badania technicznego diagnosta wystawia zaświadczenie z przeglądu wraz ze stosowną adnotacją. Po wyeliminowaniu usterek w ciągu 14 dni od daty badania możemy dokonać przeglądu tylko wadliwych elementów.

Jaki jest koszt okresowego badania technicznego pojazdu osobowego?
Całkowity koszt okresowego badania technicznego pojazdu osobowego to 99,00 zł.
Na łączny koszt składają się: koszt badania technicznego pojazdu 98,00 zł i opłata na rzecz CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) 1zł.
Ceny przeglądów są jednakowe we wszystkich stacjach i są regulowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.